sarilik

Yenidoğan Bebeklerde Sarılık

Tem 3 • Bebek Sağlığı • 2109 Görüntülenme • Yorum Yapılmamış

Vücudumuz da sarılığı oluşturan madde bilirubindir ve bu kırmızı kan hücrelerinin yıkılması sonucu ortaya çıkar. Ve yeni doğan bebeklerde daha yüksek bir oranda kırmızı küre miktarı vardır. Ve bu yıkılmasıyla birlikte ortaya çıkan bilirubin maddesi bebeklerde sarılık oluşumuna yol açar. Bilirubin maddesi vücudumuzdan karaciğerde metobolize edildikten sonra dışkı yoluyla atılır. Bebeklerin karaciğerleri de bu maddeyi vücuttan atmak için yeterince olgun olmadığı için ve daha yavaş bu maddeyi uzaklaştırabildiği için bebeklerin bir kısmında sarılık görülebilir.

Sarılık hafif derecede ise bebeğe zarar vermez. Ama belli bir oranın üzerine geçerse kan beyin bariyeri dediğimiz olayı geçerek bebeğin beynine zarar vermeye başlar ve özellikle işitme sinirini olumsuz etkiler, işitme kayıplarına yol açabilir. Bu nedenle hastaneden taburcu olmadan tüm bebeklerin sarılık düzeyinin ölçülmesi gerekir ve tehlikeli olan düzeylere ulaşmış bebeklerin tedaviyle sarılık düzeylerinin düşürülmesi gerekir. Bunda da özellikle fototerapi ya da kan değişimi gibi tedaviler uygulanmaktadır.

Facebook hesabı ile yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

« »