hastalik

ÜSYE ve Çocuklar

Tem 3 • Çocukluk Dönemi Hastalıkları • 1154 Görüntülenme • Yorum Yapılmamış

Üst solunum yolu enfeksiyonları kış aylarında ve özellikle çocuklar da daha sıklıkla görülür. Bunların bir çok sebebi var. Çocuklarda sık görülmesinin en sık nedeni anneden geçen hormonların 1 yaşına kadar çocuğu koruması ve 1 yaşından sonra kendi bağışıklık düzeyleri gelişene kadar o enfeksiyonları sıklıkla geçirmelerinden bahsedilir. İkinci olarak kreş,okul,oyun parkları, kalabalık alışveriş ortamları bunun gibi kapalı havalanmanın az olduğu birbirine havayla suyla temasla daha fazla miktarda hastalıklarla muhattap olduğundan dolayı çocuklarda daha sıklıkla görürüz.

Çocuklar enfeksiyonu geçirdikçe bunlara karşı bağışıklık düzeyi geliştirirler ve hayatlarının ilerleyen yıllarında gittikçe azalan üst solunumu enfeksiyonu geçirirler. Araştırmalara göre, bir çocuk ortalama yılda 5-8 kez üst solunumu enfeksiyonu geçirebilir. Bazı yayınlarda bunun 15’e kadar arttığı söylenmiştir. Özellikle kreşin 1. Yılın da ana sınıfının yada ilk okulun 1 ve 2. Sınıflarında üst solunum enfeksiyonlar da bu sayının 10’nun üzerine çıkabileceği söylenmiştir. Hatta biz hastalarımıza eğer kreş çağın da ya da ilk okul 1 yada 2. Sınıfın da çok sık enfeksiyon geçiriyorsa ya da ailenin bize anlattığı bu hikaye buysa biz 10 tane enfeksiyonu bir kenara koyar 10’nun üzerinde ki enfeksiyonları araştırmaya değer olduğunu söyleriz hastalarımıza.

Kış Döneminde Enfeksiyonlar Artıyor

Bunda birinci sık sebep kolay bulaşma ve kalabalık ortam, havasız ortamda yaşamalardır. Özellikle kreşlerde askeri tesislerde, yurtlarda hastanelerde, okullar da daha sıklıkla ve daha kalabalık alanlarda bulunuruz. Bir kişinin bir enfeksiyonu, aynı anda birden fazla kişiye rahatlıkla bulaşabilir.

Facebook hesabı ile yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

« »