ufurum

Üfürüm Nedir?

Tem 5 • Çocuk Kardiyolojisi • 1783 Görüntülenme • Yorum Yapılmamış

Üfürüm çocuk kardiyosunun önemli konularından bir tanesidir. Genel anlamda çocuklar çocuk hekimine başvurduklarında steteskop dediğimiz dinleme aletleriyle dinlendiklerinde kalpte normal olması gereken seslerin dışında ekstra sesleri duyarlar. Bu duydukları sesi biz üfürüm olarak değerlendiriyoruz. Bunları belirli şiddetlerde isimler verebiliyoruz. Belirli dönemlere ait kalbin çalışma dönemlerine ait isimler verebiliyoruz ve belirli bir şiddet veriyoruz. Bu şiddet dahilinde bize belirli yazılarla bu çocukların değerledirilmesini isterler. Bu duyulan seslerin genel adı üfürümdür. Yani çocuk kalbinde ses duyulması durumudur.

Üfürüm Her Zaman Tehlikeli mi?

Üfürüm her zaman bir kalpte delik, darlık anlamına gelmez. Açıkcası bu üfürümlerin 3/2’si %70’e yakını normalde masum seslerdir. Yani kalpte bir delik, darlık olmadan duyulan seslerdir. Ancak %20-25’lik bir kısmı kalpte bir delik, darlık ve ya buna benzer ekstra damarlarından duyulan sesler anlamına gelebilir. Bu grup çocuk kardiyosunun konusunu oluşturur. Diğer %70’lik grup ise genel anlamda takip gerektirmez. Bu seslerin çocuklarda duyulabileceği aileye anlatılır ve takipten çıkarılır.

Facebook hesabı ile yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

« »