talasemibig

Talasemiden Korunmak

Tem 5 • Çocuk Hematolojisi • 1117 Görüntülenme • Yorum Yapılmamış

Talasemiden korunmak için birincisi toplumun bu konuda bilinçlendirilmesi gerekmektedir. Çünkü ülkemizdeki taşıyıcılık oranı %3 civarındadır. Güney illerimizde bu oran %13’lere çıkmaktadır. Ailesinde talasemi taşıyıcı olanların akraba evliliği yapmalarını çok önermemekteyiz.

Hasta çocuk sahibi olma olasıkları nedeniyle. Ancak ülkemizdeki taşıyıcılık oranını düşünürseniz aslında evlenmeyi düşünen tüm çiftlerin kendi kanlarına baktırarak taşıyıcı olup olmadıklarını bilmeleri, eğer taşıyıcılık mevcutsa genetik danışma ve tanı merkezlerine gitmeleri, bu merkezlerde gebelik gelişmeden kendi hemoglobin yapım genlerinde ki bozuklukların belirlenmesi, hamilelik esnasında da bebek canlanmadan bebeğin sağlıklı mı hasta mı ya da taşıyıcı mı olup olmadığı anlaşılarak hastaysa canlanmadan düşük önerilmektedir.

Ancak son yıllarda Preimplantasyon genetiği teknikleriyle sağlıklı yumurtalar seçilerek dışarda zigot oluşumundan sonra oluşan zigot anne rahmine nakledilerek tamamen sağlıklı bebek sahibi olmak şansıda mevcuttur.

Facebook hesabı ile yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

« »