thalassemia

Talasemi Tedavisi

Tem 5 • Çocuk Hematolojisi • 1626 Görüntülenme • Yorum Yapılmamış

Talasemi tedavisi hastalığın şiddetine göre değişmektedir. Talasemi taşıyıcılığı olanlarda herhangi bir tedavi gerekmemektedir. Sadece kişilerin sağlıklı çocuk sahibi olması için genetik danışma ve tanı merkezlerine yönlendirmekteyiz. Orta şiddette olan talasemi intermedia da da hastaların ihtiyacı oldukça kan verilmekte. Demir yükü çok artan hastalarda demir düşüklüğü tedavileri başlanmaktadır. Talasemi majör adını verdiğimiz en ağır şiddetteki hastalıkta ise aylık kan verilmesi gerekmektedir hastalara yaşamlarını idam ettirmeleri için. 2 yaşından sonrada demir yükünün azaltılması için tedaviler başlanmaktadır.

Tekrarlayan kan verilmeleri hastalarda demir birikimine sebep olmakta özellikle kalp, karaciğer gibi hayati önem taşıyan organlarda biriken demirler kalp yetmezliği, siroz gibi ergenlik çağında ölümle sonuçlanabilen yan etkilere yol açmaktadır. Ancak kesin tedavisi kemik iliği naklindedir. Eğer doku uygunluğu tam olan bir kardeşe sahipse hasta, kemik iliği nakli olarak bu hastalıktan tamamen kurtulmakta, kan verilmeden ve daha sonrada mevcut demir yükünün azaltılmasıyla da demir yükünün fazlalılığından da tamamen kurtulabilmektedir.

Facebook hesabı ile yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

« »