talasi

Talasemi Nedir?

Tem 5 • Çocuk Hematolojisi • 1148 Görüntülenme • Yorum Yapılmamış

Talasemi halkımız arasında ailevi akdeniz anemisi ya da kansızlığı olarak bilinen hastalıktır. Adı üzerinde olduğu gibi kalıtsal bir hastalıktır. Anne-Babadan çocuğa geçer. Akdenizle komşuluğu olan ülkelerde sık görülen bir hastalıktır ve kansızlıkla gelir.

Talasemi Nasıl Gelişir?

Önce hemoglobinin yapısını söylememiz gerekiyor. Hemoglobin dediğimiz molekül alyuvarlarımız da kana kırmızı rengini veren ve dokularımıza oksijen taşıyan moleküldür. Bu molekülde 2 parça vardır. Birisi demir olan ‘’Hem’’ bölümü diğeri de protein olan ‘’Globin’’ bölümü. Proteindan oluşan globin bölümü 2 protein zincirinden oluşur. Erişkinlerde en fazla bulunan hemoglobin tipi Hemoglobin A’dır. Hemoglobin A’ da 2 tane Alfa iki tane Beta protein zinciri vardır. Hangi globinin zincirinde bozukluk varsa hastalık onun adıyla anılır. Beta zincirinde bozukluk varsa beta, alfa zincirinde bozukluk varsa alfa, daha az miktarda bulunan diğer hemoglobin tiplerinde F A2 gibi farklı globin zincirlerinde ki bozukluklarda da daha nadir olmakla birlikte talasemi adını verdiğimiz hastalık görülmektedir. Bu zincirlerde ki bozukluk olması için hemoglobin yapım geninde bir bozukluk olması gerekiyor. Bu bozukluk sonucunda bu ailevi olabilir, nadiren sonradan kazanılmış olabilir, bozukluk sonucu bu protein zincirlerinin yapımında azalma, protein zincirlerinin yapımında ki azalma sonucunda hastalığın farklı ağırlıklarda ki tipleri ortaya çıkmaktadır.

Facebook hesabı ile yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

« »