vitamins

Süt Çocuklarında Hangi Vitaminler Gereklidir?

Tem 3 • Çocuklarda Beslenme • 1341 Görüntülenme • Yorum Yapılmamış

Vitaminleri biz yağda çözülen vitaminler ve suda çözülen vitaminler olmak üzere iki grupta inceleyebiliriz. Yağda çözülen vitaminler A,D,E ve K vitaminidir. Suta çözülen vitaminler B grubu ve C grubu vitaminlerdir. Bir bebek doğduğunda annesinden aldığı sütle aslında tüm vitaminleri karşılayabilir. Sadece D ve K vitaminine ihtiyacı vardır. K vitamini doğduğu anda bir iğne şeklinde bebeklere yapılır ve bundan sonra tekrarlanması gerekmez. Ancak D vitamini özellikle güneşe yeterince maruz kalmamış annelerin vücudun da eksik olabileceğiden ve kış aylarında doğan bebeklerde eksiklik görülebileceğinden bebeğe D vitamini verilmesi gerekmektedir.

Eğer bebek prematüre doğmuşsa yağ emilimi zayıf olacağından yağda çözülen vitaminlerin eksikliği ortaya çıkabilir. Bu nedenle prematüre doğmuş bebeklere yağda çözünmüş vitaminlerinde verilmesi gerekir. Ayrıca kan üretiminin hızlı olması nedeniyle prematüre bebeklere folikasit desteğinin yapılmasıda önerilmektedir. Bunun dışında önemli bir eser element olan demirinde zamanında doğmuş bebeklere 4 aylıkken prematüre bebeklere ise 1 aylıkken verilmesi yararlı olur.

Facebook hesabı ile yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

« »