sucicekhast

Su Çiçeği Enfeksiyonu

Tem 3 • Çocukluk Dönemi Hastalıkları • 2098 Görüntülenme • Yorum Yapılmamış

Su çiçeği çocukluk çağı döküntülü viral hastalıklarından sıklıkla karşımıza çıkan bir hastalık grubu. Tabi ki kış ayları sonların da ve ilk bahar ayları başlarında sıklıkla görüyoruz. Ama sağlık bakanlığının aşılama programına girmesinden sonra su çiçeği aşılamasının, sıklığı daha da azaldı. Çünkü çok bulaşıcı bir hastalık su çiçeği ve aşılama bunun önünü oldukça alıyor. Yalnız aşılamaya rağmen ‘’Tekrar çocuğum su çiçeği geçirdi’’ diye gelen ebeveynler olmakta. Evet su çiçeğini aşılama sonrasında görebilme ihtimalimiz var fakat semptomlar yani bulgular çok daha hafif, döküntülerin sıklığı daha az,yayılımı daha az, ateş biraz daha hafif seyirli olabiliyor. Tabi bazen aşılama programına rağmen aşılanmamış bir çocukta ki semptomlara benzer bulgulalarda görülebiliyor. Ama mühim olan burda aşının önleyiciliği ve yaygınlaştırılmasının gerekliliği.

Su Çiçeği Enfeksiyonu Tedavisi

Su çiçeiği enfeksiyonu tedavisinde çok farklı bir şey yapılmaz. Viral bir hastalıktır. Ağrı kesiciler, ateş düşürücüler, antihistaminik dediğimiz kaşıntıyı önleyici tedaviler genellikle tercih ettimiz tedaviler ve bir hafta en azından bir hafta çünkü bütün lezyonların kuruklanması, kabuklanması süresince bu çocuk bulaştırıcılığını sürdürmekte. Aşı sonrası su çiçeği enfeksiyonu geçiren çocuk içinde durum aynı. O yüzden izolasyon hani okula gidiyorsa gönderilmemesi, izole edilmesi, gebe kimselerden uzak tutulması gerekli gördüğümüz bir şey. Tedavi sürecinde de iyileşme hızıda çok farklılık göstermiyor yani viral bir hastalık ve aşılama sonrası görmemiz tabi ki de mümkün ama sıklığı daha az tabi ki aşılanmamış çocuklara göre.

Facebook hesabı ile yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

« »