prebaboz

Prematüre Bebeklerin Özellikleri

Tem 3 • Prematüre Bebekler • 2999 Görüntülenme • Yorum Yapılmamış

Prematürelerin özellikler oldukça farklıdır. Normal bir gebelik süreci dışında bir gelişim gündemdedir.Ancak 37 haftadan önce doğmuş bebeklere prematüre diyoruz. Nasıl bir çocuk bir erişkinin küçültülmüş şekli değilse prematüre bir bebekte normal zamanında doğmuş bir bebeğin daha düşük formu değil, daha düşük kilolu formu değil. Tüm sistemleri çok olgunlaşmamış, immatür ve doğduktan sonra bu süreci tamamlıyor olgunlaşma sürecini tamamlıyor. Bu nedenle de zamanında doğmuş bir bebeğe göre çok daha farklı ihtiyaçlara sahip. Örneğin ısı kontrolünü sağlayamıyor bebek. Çok çabuk ısınıyorlar çok çabuk soğuğu veriyorlar.

Enfeksiyonlara zamanında doğmuş bebeklerden çok daha yatkınlar. Çünkü hem kendi sistemlerini savunma sistemlerini, yeterince çalıştıramıyorlar hem de annelerinden yeterince koruyucu almadan dünyaya gelmiş oluyorlar.Bu nedenle bu bebeklere evde takipte önceden ciddi bir hazırlık yapmak gerekiyor. Ebeveynlerinde bunun için zamanı var çünkü yoğun bakım süreci süresince bebek evde değil bebek hastane de. Bu süreçte bebeğin ayrı bir şekilde izlenebileceği,diğer ayrı bireylerinden uzakta tutulabileceği, kalabalık ortamlardan, sigara içilen ortamlardan uzaklaştırılabileceği bir alan yaratmak gerekiyor. Bu sebeple de evet prematüre bebeğin ihtiyaçları hastanede olduğu gibi evde de oldukça farklı diyoruz.

Prematüre Bebeklerin Sorunları

Prematüre bebekler organ gelişimini tamamlayamadan doğdukları için pek çok organ sistemi ile sorun yaşayabilirler. Bunların en önemlisi de akciğerle yaşadıkları sorunlardır. Başlangıçta nefes almakta zorlanabilirler. Mor doğabilirler ve solunum cihazına bağlanmaları gerekebilir. Bu nedenler yoğun bakım ünitesinde tedavi görürler. Bunun dışında diğer organ sistemleriyle ilgili sorunlar da yaşanabilir. Örneğin beslenmeyle ilgili ve sindirimle ilgili sorunlar sıktık. Anne sütünü hemen ememedikleri için serumla beslenmeleri gerekebilir ve daha sonra hazır oldukların da çok küçük miktarlarda anne sütüyle beslenmeye başlarlar. Bunun dışında göz damarları gelişimini tamamlayamadığı için retinopati dediğimiz körlükle sonuçlanabilen ağır bir göz hastalığına yakalanabilirler ve 1 aylık olduklarında mutlaka göz muanesi olmaları gerekir. İşitma kaybı da prematüre bebeklerde daha sık görünür. Normalde 1000 bebekte 1 görünen bu problem prematüre bebeklerin 100 de 3’ünde görülebilir. İşitme açısında da dikkatli takip edilmesi gerekir.

Prematüre Bebekte Isı Kontrolü

Prematüre bebeğin ısı kontrolü ten bebeklere göre oldukça özel. Çünkü bebeğin ısı kontrol merkezleri olgunlaşmış değil. Bebeğin cilt altı yağ dokusu ısıyı korumaya musait değil. Bu nedenle prematüre bebekler çok hızlı ısınıp çok hızlı soğuğa bilirler. Yani ortam ısısından çok kolay etkilenirler. Bu nedence taburcu edeceğimiz ailelere biz mutlaka bir oda termometresi ile ortam sıcaklığını 24-25 derece civarında sabit tutmalarını öneriyoruz. Bunun dışında bebeğin yüzeyini ısıtmak amacıylada mümkünse pamuklu kıyafetler kulanılmasını, bebeğin boyutlarına uygun kıyafetler olmasını eğer bu sağlanamıyorsa da pamuk yada sargı bezleriyle desteklerde bulunulmasını öneriyoruz.

Facebook hesabı ile yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

« »