bebuyk

Prematüre Bebeklerde Uyku

Tem 3 • Prematüre Bebekler • 1373 Görüntülenme • Yorum Yapılmamış

Uygun uyku ortamı mümkünse kalabalık olmayan bir ortamda, mümkünse sigara içilen ortamlara oldukça uzak bir alanda oluşturulmalı uyku ortamı bebeğin. Sert bir yüzey istiyoruz. O yüzden sert yataklar tercih edilmeli ki bebek içerisine gömülmesin ani bebek ölümü sendromu dediğimiz olaya yol açmasın. Yatağın içerisinde yumuşak yüzey koruyucular istemiyoruz. Yastık kesinlikle istemiyoruz iki yaşına kadar çocuklara yastık kullandırmıyoruz. Üzerine örteceğimiz pike,yorgan yada battaniyenin mutlaka delikli olmasını istiyoruz ki yine bebeğin yüzüne bunun kapanması halinde bebeğimiz nefes alabilsin ve yine ani bebek ölümü sendromu yaşanmasın.

Prematüre bebekler yine zamanında doğmuş bebeklere göre yaklaşık 5 kat kadar ani bebek ölümü sendromuna maruz kalabiliyorlar. Ortam sıcaklığı olarakta uyku anlarında biraz daha serin ortamlar tercih edebiliyoruz. Özellikle gece uykusunu 22-23 derece gibi sağlayabilirsek daha uygun oluyor.Çünkü mutlaka bebeğimizi sarmalayarak yatırıyoruz. Bu nedenle hipertem dediğimiz ani vücut ısısı yüksekliklerini önlemek açısından ortam ısısını biraz serinletmek uygun olabiliyor.

Facebook hesabı ile yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

« »