preasi

Prematüre Bebeklerde Aşılar

Tem 3 • Prematüre Bebekler • 1406 Görüntülenme • Yorum Yapılmamış

Prematüre bebekler kronolojik yaşlara geldiğin de zamanında doğmuş olan bebeklere yapılan tüm aşılar onlara da uygulanmalıdır. Doz azaltılması ya da doz atlanması yapılması gerekmez. Eğer bebek yeniden yoğum bakımdan taburcu olmadan 2. Ayını bulmuşsa yoğun bakımda yatarken de aşıları yapılabilir. Ancak yoğun bakımda yatan bebeklere canlı aşılar uygulanmaz. Onun için taburcu olmaları beklenir. Bunun dışında bebek eğer 6 aydan küçükse grip aşısı anne babasına uygulanması gerekir.

Prematüre bebekler solunumla ilgili enfeksiyonları aldıkların da tekrar yoğun bakıma yatmaları gerekebilir. Ayrıca gestasyon haftası 28 haftanın altında doğan bebeklere normal aşı takvimine ek olarak rsv virusüne karşı geliştirilmiş bir antikorunda uygulanması gerekir. Kış sezonu boyunca ayda 1 kez bu antikorun uygulanması bebekleri solunum hastalıklarına karşı koruyacaktır.

Facebook hesabı ile yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

« »