masufu

Masum Üfürüm Nedir?

Tem 5 • Çocuk Kardiyolojisi • 18982 Görüntülenme • Yorum Yapılmamış

Masum üfürüm çocukluk çağında %70-75’inde duyulabilen üfürüm tipidir. Bu kalpte delik, darlık olmadan kalbin çalışma sesleri arasına bazı seslerin karışması şeklinde ifade edilebilir. Bu durum belirli sebepler nedeniyle olur. Bir kere çocuk çok zayıfsa ve ya çok küçük bir çocuksa, göğüs kafesi çok incedir ve kalbe daha yakın bir mesafeden dinleme durumumuz söz konusudur. Böylece dikkatli bir doktor dinlediğinde çok küçükte olsa farklı sesler duyabilir. Bunların hepsini masum üfürüm olarak ifade edebiliriz.

Ayrıca çocukluk yaş grubunda fonksiyonel dediğimiz özellikle ateşli, kansızlığı olan çocuklarda kalbin debisi kalpteki kan miktarı artarak bu seslerin daha fazla duyulmasına sebep olabilir. Genel özetleme açısından değerlendirdiğimiz de masum üfürümler kalpte hiç bir sorun olmadığı halde duyulabilen kalbin ek çalışma sesleridir. Ancak bir grup var ki bu masum üfürüm dışında %20-25’i oluşturan bunlarda ki duyulan sesler patolojik anlamına gelen kalpte belli bir sorunlarında birlikte olduğu hasta grubunu oluşturur. Hatta bazı durumlarda üfürüm duyulmadığı halde de kalp hastalığı olabilir. Başka sesler duyarız. Üfürüm dışı, kalbin kendi seslerinin farklı ritimlerde olmasını da duyabiliriz. Bu grup hastada şöyle bulgular olabilir; çok şiddetli bir üfürüm vardır. Doktorun ifadesiyle 3: 6 ve üzeri dediğimiz çok şiddet olarak ifade edebileceğimiz sesler vardır. Göğüse elini attığınız da tril dediğimiz titreşim sesini duyduğumuz hasta grupları, çok terleyen tüm vücutta terlemesi olan, büyüme-gelişme geriliği olan bunun dışında çok sık akciğer enfeksiyonu birlikteliği gelişen, devamlı hırıltısı olan hastalarda bu tür üfürümlerin mutlaka bir çocuk kardiyologo tarafından değerlendirilmesi gerekir.

Masum Üfürümde Diğer Özellikler Nelerdir?

Bunların dışında tansiyon sorunu olan hastalarda duyulan üfürümlerde de aynı sıkıntılar vardır ve ya çok mor hissedilen ve ya çok hafif bir ağlamada dahi tüm vücutta morarması olan ve ya dil damakta ki morlukları olan çok ciddi anlamda hissedilen hastalarda bu tür üfürümler ciddi sorunlara yol açabilir. Bunun dışında çok çabuk yorulan, oyuna katılmayan çocuklarda duyulan üfürümlerde mutlaka çocuk kardiyologu tarafından değerlendirilmesi gerekir. Birde doğuştan hiç bir zaman üfürüm duyulmamış ama daha sonrasında bir doktor tarafından çok şiddettli bir üfürüm duyduğunu ifade eden özellikle 5 yaşın üzerinde ki çocuklarda romatizmal kapak ve ya kapaktaki gevşeklik nedeniyle kapağın kaçırması dediğimiz mitral kapak prolapsus dediğimiz durumlarda gelişiyor olabilir. Bunlarda da mutlaka çocuk kardiyologu değerlendirilmesi gerekir. Ve ya çok yüksek 4-5 günün üzerinde düşmeyen ateş olan çocuklarda bir an da üfürüm duyulması da tabloda bir kalp intihaplanması gibi durumları beraberinde getirebilir. Bunlar mutlaka çocuk kardiyologunun değerlendirmesi gereken hasta gruplarıdır.

Facebook hesabı ile yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

« »