inmemistest

İnmemiş Testis ve Çocuk Cerrahisi

Tem 3 • Çocuk Cerrahisi • 1424 Görüntülenme • Yorum Yapılmamış

Çocuk cerrahisinde en sık karşılaşılan sorunlar bizim günü birlik cerrahi olarak bilinen Outpatient dediğimiz cerrahi sorunlardır. Bunlarda çoğunlukla kasık fıtığı yani inguinal herni, inmemiş testis ve sünnettir. Tüm çocuk cerrahisi ameliyatlarının nerdeyse %60- 65’ini bu 3 başlık oluşturmaktadır.

İnmemiş Testis Nedir?

Erkek çocuklarda testis çocuk anne karnındayken çocuğunda karnındadır. Olgunlaşmasının büyük bir aşamasını retroperitoneal dediğimiz karın arka duvarında oluşturur. Doğuma yaklaşık 2 ay kala yani 7.aydan itibaren testis, belli bir olgunlaşmayı tamamladıktan sonra kasık kanalına iner ordanda skrotuma yani torbaya iner. Testisin bu göçü esnasında herhangi bir seviyesinde kalmasını yani karın boşlugunda kanalda ya da torbanın üst kısmında kalmasını ya da bu iniş yolunun herhangi bir farklı yöne sapıp orada kendini sabitlemesine genel anlamda inmemiş testis diyoruz.

İnmemiş Testis Nasıl Fark Edilir?

Şimdi her 9.ayında doğan erkek bebeğin, sağlıklı bebeğin testisinin skrotumlarda yani torbada olması gerekir. Bunun olmamasının durumunu genelde ailelerde fark edebilir ya da rutin muanede çocuk hekimleri de fark edebilir ya da hasta direkt bize gelmişse çocuk cerrahları da fark eder. Normalde testisin torba da ele gelmeyipte kanalda olmasıyla yani çoğu zaman elle muaneyle tanıyı koyabiliyoruz. Ama onun dışında eğer testisi elle muane ettiğimiz de saptayamamışsak daha ileriye tanı yöntemleri olan ultrasonografi gibi, eğer karın boşluğun da kaldığını düşünüyorsakta manyetik rezonans görüntüleme gibi ileri laboratuvar yöntemlerini de kullanabilmekteyiz. Ama çoğu zaman elle muaneyle inmemiş testis tanısını koymak mümkündür. İnmemiş testisin tedavi edilmesi gerekir ve tedavisi genel anlamda cerrihidir. Çünkü vücut ısısı 37 derece, kanal ısısı 35 derece, aşağıda ki yani torbanın skrotum ısısı da yaklaşık 33.5 – 34 derecedir. Testis iki ana hücreden oluşur. Bunlardan birisi sperm üreten bir diğeride horman üreten hücrelerdir. Özellikle sperm üreten hücreler vücut ısısından çok etkilenir ve bu etkilenim doğar doğmaz başlar. 6.ayda belirginleşir, 12.ayda maksimum noktaya gelir ve 18.ayda da oluşan hücresel değişiklikler geri dönüşümsüz hale gelir. Bu yüzden inmemiş testisin tedavinin mutlaka 18 aylık yani 1.5 yaşına kadar gerçekleştirilmesi gerekir. Gerçek inmemiş testisinde tedavisi cerrahidir.

İnmemiş Testiste Cerrahi Müdahele

Cerrahi olarak kanaldaki ya da karın boşluğunda ki testisi bulup torbaya yani skrotum içersine yeni bir yol oluşturup tespitini yaparız. Niçin ameliyat ediyoruz, niçin tedavi ediyoruz? Birincisi o sperm üreten hücrelerin sayısının gittikçe azalmasına bağlı ilerde kısırlık riski çok yüksektir. Bu tek taraflılarda biraz daha düşükken, iki taraflı inmemiş testislerde ya da geç inmiş testislerde erkek kısırlığı sıklıkla karşımıza çıkar. Diğer önemli komplikasyon eğer tedavi edilmezse kanserleşme riskidir. Çünkü inmemiş testis temininde kanser gelişme riski inmiş testise göre 40 kat daha fazladır.

İlerdeki yani 40’lı yaşlarda ortaya çıkan testis kanserinin en önemli sebebi inmemiş testis ya da geç inmiş testistir. Bu yüzden dolayı mutlaka tedavi olarak cerrahi gerçekleştirmek zorundayız. Yine bunun dışında tabi erkek çocuk olduğu için testislerinin olmayışı çocukta ciddi anlamda bir psikolojik tramva oluşturacaktır. Bu testisler kanalda her zaman tramvaya daha fazla maruz kalacaktır ve testis torsiyon dediğimiz testisin kendi etrafında dönme durumu vardır ki akut yani ani bir cerrahi müdehaleyi gerektirir. Oldukça ağrılı hadisedir. Bu da yine inmemiş testislerde çok sıklıkla karşımıza çıkar. Tüm bu nedenlerden dolayı inmemiş testisin tedavisini 18 aya kadar gerçekleştirmek zorundayız.

Facebook hesabı ile yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

« »