gebelikte

Gebelikte Döküntülü Hastalık Riski

Tem 3 • Bebek Sağlığı • 1483 Görüntülenme • Yorum Yapılmamış

Gebelik dönemimde ki bir kadının, çocukluk çağı döküntülü hastalıklarını geçiren bir kişiyle teması tabi ki ciddi riskler oluşturabilecek bir durum. Çünkü gebelik dönemin de özellikle gebeliğin ilk üç ayını içeren trimester dediğimiz döneminde bu tarz hastalıklarla temas anne karnında ki bebeğin ciddi anomalilerine,ciddi hastalık gruplarına maruz kalmasına neden olabiliyor. O yüzden gebelik döneminde bu teması önlemek adına hasta bireyi gebeden uzak tutmak ve aşılama programı yapılmadan gebeliğin planmaması gibi önlemler mutlaka önemlidir. Özellikle en sıklıkla kızamıkçık yani konjenital rubella sendromu dediğimiz gebelik döneminde bebeklerde çok ciddi hasarlara yol açabilecek bir hastalık grubu var.

Son yıllarda önemli yol aldığımız bir durum kızamıkçığın aşılama programıyla önlenmesidir. Bu teması önlemek çok önemli ama eğer temasa maruz kalındıysa yapılması gerekenler nelerdir diye sorulacak olursa, gebelikte bir takım immünoglobulin tedavileri dediğimiz temastan sonra gebeyi koruyabilecek bazı hastalıklar için mesela kızamıkçık için veya kızamık için önlem alınması mümkün olabilir. Ama asıl ana koruma yöntemi gebeyi döküntülü hastalık geçiren bir kişiden gerçekten izole etmek ve uzak tutmak. Çünkü bu hasarlar anne karnında ki bebekte ciddi büyüme gelişimi gerilikleri, zihinsel gerilikler,mental gerilikler, vücut anomalileri. Mesela su çiçeğiyle temasta örnekse, parmak anomalileri, ekstremite kol anomalileri zeka gerilikleri.

Yine kızamıkçıkta görülebilecek mikrosefali dediğimiz kafanın küçük olması, gözlerde katarakt ve doğum sonrası ciddi komplikasyonlar hatta doğumdan sonrasında da bu sürecin devam etmesi. O yüzden oldukça üstünde durduğumuz bir konu gebelerin,gebe kalmadan önce aşılama programlarının önemi ve aşılamanın öneminin vurgulanması gereklidir.

Facebook hesabı ile yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

« »