emzirme

Emzirme ve Anne Sağlığı

Mar 21 • Bebek Sağlığı • 1373 Görüntülenme • Yorum Yapılmamış

Emziren annelerde doğum sonrası kanamalar daha nadir görülür. Rahimin normal boyutlara inmesi daha hızlı olur. Rahim kanseri ve meme kanseri riski azalır. Emziren annelerde yumurtlama gecikir. Hamilelilikler arası süre uzar. Ayrıca kemik erimesi olan osteoporoz daha nadir görülür.

Emziren Anne ve Beslenme

Emziren anne bol sıvı tüketmelidir. Günlük sıvı tüketimi 3 litre kadar olmalıdır. Kalsiyumdan zengin gıdalar tüketilmelidir. Süt ve süt ürünleri diyette yer almalıdır. Bunun dışında aşırı kaloriye ihtiyaç yoktur. Sağlıklı bir protein ve karbonhidrat içeren bir mönü yeterlidir. Kullanılan ilaçlar mutlaka doktora danışılmalıdır. Çünkü süte geçerek bebeği de etkileyebilir. Kahve ve çay tüketimi sınırlandırılmalıdır. İstenirse bitkisel çaylar kısıtlı oranda tüketilebilir.

Çalışan Anneler ve Emzirme

Bebeklerin ilk 1 yıl anne sütü alması önerilmektedir. Fakat günümüz şartlarında pek çok anne daha erken bir dönemde çalışma hayatına dönmektedir. Emzirmenin sürdürülebilmesi için annenin sütünü sağması gerekmektedir. Çalıştığı saatler boyunca 3-4 saatte bir sütünü sağar ve buzdolabında saklarsa bu süt daha sonra bebek için kullanılabilir. Sağılan süt 24 saat buzdolabında saklanabilir. Eğer daha uzun süre saklanmak isteniyorsa derin dondurucuya konması gerekir. Derin dondurucu da da 2 ay kadar saklanması sürdürülebilir. Sağılan süt küçük poşetler halinde saklanmalıdır ve bebeğin kullanımı için eritildiğin de tekrar dondurulmamalıdır. Çünkü içinde ki protein yapısı bozulabilir. Bunun dışında anne diyetine dikkat etmelidir ve bol sıvı tüketmeye devam etmelidir.

Facebook hesabı ile yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

« »