dokuntu

Çocukluk Dönemi Döküntülü Hastalıkları

Tem 3 • Çocukluk Dönemi Hastalıkları • 2379 Görüntülenme • Yorum Yapılmamış

Çocukluk çağı döküntülü hastalıkları, polikliniklere acil polikliniklere ebeveynlerin sıklıkla başvurduğu bir hastalık grubudur. Hasta bu şekilde hastanelere başvurduğunda hekim olarak bizlerin anamnez alırken hastalık öyküsünü alırken detaylı sorgulama yapması gerekiyor. Tabi ki bunda fizik muane bulgularımız da önemli. Hastayı sorgularken ateşinin olup olmadığı, kaç gündür varolduğu, boğaz ağrısı, öksürük,burun akıntısı gözlerde sulanma gibi semptomların olup olmadığı sorgulanır ve tabi ki bu sorgulamayı yaparken ilaç öyküsünün de mutlaka alınmış olması gerekir. Çünkü hasta böyle bir enfeksiyon süreç içerisinde ilaç kullanıyorda olabilir ve bunun ayırdını yapmak önemli. İlaca bağlı erüpsiyonlar da çünkü yapacağımız tedavi şekli ile döküntülü hastalıklarda yaptığımız tedavi şekli tabi ki değişiklik gösteriyor. Öyküden edinebileceğimiz bilgiler var.

İlaç öyküsü sorgulandığın da ilacın alımından hemen sonra bunun ortaya çıkıp çıkmadığı tanıda değişiklik yapar. Çünkü döküntüler özünde birbirine çok benziyor. İlaca bağlı döküntüler bizim ürtiker dediğimiz tedavisi oldukça farklı mikrop hastalığı oluşturuyor. Döküntülü hastalıklarda ise daha semptomatik işte viralse viral tedaviye yönelik eğer bakteriyel bir şey düşünülüyorsa da antibiyotik tedavisini gerektiren bir tedavi ise bunun yapılması gerekli. Bu biraz hekimin iyi izlemi, iyi anamnez alması,iyi sorgulamasıyla alakalı. Çünkü döküntülü hastalıklarda sadece döküntüye bakarak hastalık ayırımı yapmak oldukça güç bir işlem. Gerek duyulan hallerde de laboratuvar parametrelerini de göz önüne alıyoruz ve uygun tanıyla uygun tedaviyi uyguluyoruz.

Facebook hesabı ile yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

« »