cocukasi

Çocukluk Çağı Aşıları

Mar 23 • Çocuk Aşıları • 2298 Görüntülenme • Yorum Yapılmamış

Çocukluk çağı aşılarımız doğumla birlikte başlar. İlk doğumdan itibaren yaptığımız Hepatit B aşısı vardır. 1.ayda ve 6.ayda bu Hepatit B aşılarının tekrarı olur. Esas program dediğimiz aşı programı 2.ayda başlıyor. 2.ayda verem aşımız oluyor, Karma aşı dediğimiz difteri, tetanoz, boğmaca, çocuk felci, menenjit aşılarımız oluyor ve zatürre aşısı dediğimiz prevenar aşımız oluyor. 4.ayda yine aynı şekilde Karma aşısı dediğimiz difteri, tetanoz, boğmaca, çocuk felci ve menenjit ve zatürre aşımız oluyor.

6.ayda karma aşımız tekrar ediliyor. Difteri, tetanoz, boğmaca, çocuk felci ve menenjit aşımız ve zatürre aşımız tekrar ediliyor. İlaveden Hepatit B aşısı yapıyor. Bunlar ilk 6 aylık programda olan aşılar. Bunların yanında ailelerin isteğiyle, sağlık bakanlığının programı dışında rotavirüs aşıları yapılıyor. 2-4-6.aylarda yapılabiliyor ve ya 3-5.aylarda yapılan bir başka rotavirüs aşısı var. 6.aydan sonra ki bir programımız 8.ayda Kızamık aşısıyla devam ediyor.

9.ayda ülkemize yeni 3,4 aydır giren menenjit aşısı yapılıyor. Bu menenjit aşısı diğer menenjit aşısından farklı olarak afrika ülkelerinde çok görülen benekli menenjit’e karşı yapılan bir aşıdır. 12.ayda Kızamık, Kızamıkçık, Kabakulak aşımızın tekrarı oluyor. Zatürre aşımız oluyor ve Su Çiçeği aşımız oluyor. 14.ay da menenjit aşımızın tekrarı oluyor. Bunun dışında 18.aya geldiğimizde tekrar karma aşı olarak difteri, tetanoz, boğmaca, çocuk felci ve menenjit aşımız ve Hepatit A aşımız ve bunun yanında da ağızdan oral polio aşımız oluyor. 24.ayda Hepatit A aşımızın tekrarı oluyor. Bu programla birlikte normal bizim rutin standartlar içersin ki aşı programlarımızı tamamlıyoruz.

Bunun dışında 3 yaşından itibaren aşı programlarının tekrarına başlıyoruz. Bizim programımızda 3 yaşında Su Çiçeği aşısı, 4 yaşından itibaren Hepatit B aşısının tekrarı, Karma aşı dediğimiz difteri, tetanoz, boğmaca aşısının tekrarı, zatürre aşısının tekrarı, menenjit aşısının tekrarı yapılarak aşı programımız sonlandırılıyor. İlk okul 1’e giderken de Kızamık, Kızamıkçık, Kabakulak aşısının tekrarını yaparak aşı programımız tamamlanıyor. İlk okul 5’te tekrar bir Hepatit B aşısı yapılıyor ve eğer bir problem olmazsa 5 senede bir Hepatit B aşıları tekrar ediliyor.

Facebook hesabı ile yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

« »