cocasi

Çocukluk Çağı Aşıları Niçin Gerekli?

Mar 22 • Çocuk Aşıları • 1776 Görüntülenme • Yorum Yapılmamış

Çocukluk çağı aşıları ülkemizde maalesef çok fazla salgınlar var. Ülkemizde her 8 kişiden birisi Hepatit B taşıyıcısı ve ya Hepatit C taşıyıcısı. Bunun dışında ülkemizde dünyanın gelişmiş hiçbir ülkesinde görülmemesine rağmen son 1 yıl içersinde 15-16 tane kızamık ve buna bağlı olarak ilerleyici beyin dejenerasyonu denen SSPE hastalığı görülmüştür. Bunlar bile aşıların ne kadar gerekli olduğunun göstergesidir. Bunun yanında hala bizim ülkemizde boğmacıyı ekarte edemememiz yani boğmacıyı hayatımızdan silemememiz, Hepatit B’nin hayatımızdan silinememiş olması, verem hastalığının hala ülkemizde çok salgın olması ki her 4 kişiden biri verem mikrobu taşıdığı düşünülüyor. Fakat gelişmiş ülkelerde ve amerikalılarda verem aşısı uygulanmıyor çünkü yok edilmiş durumda. Bunun dışında Hepatit A‘lar özellikle içme sularına bulaşan Hepatit A’lar, zatürreler bu tip şeyleri düşündüğümüz zaman aşıların ne kadar gerekli olduğunun farkına varıyoruz.

Bizde aileden en çok sorduğu tabi ki tartıştığımız şey rotavirüs aşısının gerek olup olmadığı. Rotavirüs aşısı zehirli ihsal aşısı ve ya rotavirüs enfeksiyonuna karşı yapılan aşıdır ve maalesef ülkemizde ishale bağlı ölümlerin %22’sinden rotavirüs sorumludur. Rotavirüs hiçbir zaman %100 rotaya karşı korumaz. Fakat rotaya bağlı ölümleri ve hastane de yatış süresini azaltır.

4 Yaş Sonrası Çocuk Aşıları

Her hekimin önerdiği bir şey değil. Fakat dünyada özellikle uygulanan şey şu; bu tip su çiçeği aşısı olsun, zatüre aşısı olsun, hepatit B aşısı olsun veya karma aşı olsun mutlaka 4 yaşından sonra birer doz yapılarak çocukların ilerde özellikle uzun süreli dönemlerde tam bir kombinasyon ve koruma sağlanması amaçlanıyor.

Facebook hesabı ile yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

« »