sunnetbig

Çocuklarda Sünnet

Tem 4 • Çocuk Cerrahisi • 1646 Görüntülenme • Yorum Yapılmamış

Çocuklara sünnet olmayacağı, iğne veya kesme gibi işlemler yapılmayacağı, sadece muayene olacağı şeklinde kandırmaların aileler tarafından sıklıkla yapılmaktadır. Daha sonra çocuk gerçekle karşılaştığında korku ve tepkisi daha fazla olmakta, ayrıca ebeveynine ve hekime güveni sarsılmaktadır.

Yaklaşık bin yıldır penisin uç kısmındaki sünnet derisinin kesilip çıkarılıyor. Sünnet Amerika Birleşik Devletleri’nde en sık uygulanan pediatrik cerrahi işlemi konumunda.

Sünnet Enfeksiyon Riskini Azaltır

Sünnetin birçok toplum ve kültürde, faydasını düşünmeden dini inanç ve gelenekler nedeniyle uygulandığı bilinmektedir. Bugün, dünya erkek nüfusunun yaklaşık 1’de 6’sı sünnetlidir. Sünnet penis kanseri riskini azalttığı gibi cinsel yolla bulaşan hastalıkları ve rahim ağzı kanseri sıklığını düşürebilir. Yenidoğan erkeklerde idrar yolu enfeksiyon sıklığını on kat azaltır. Kanama bozukluğu ve ciddi hastalığı olanlarda gerekli değerlendirme ve hazırlıklar olmadan sünnet yapılmaması gerekir.

Ara Yaş Dönemlerinin Önemi

Sünnet için ideal yaş konusunda net bir rakam yoktur. Bize göre sünnet ya çocuğun ne yapıldığını anlayamayacağı ve yabancıyı tanıyamayacağı kadar erken dönemde ya da sağlıklı iletişim kurulabilecek çağa geldiğinde yapılmalıdır. Ara yaşlardaysa, çocuğa sünnetin gerekliliğini anlatmak, ondan anlayış beklemek ve rahat bir cerrahi girişime izin verecek sükûneti sağlamak oldukça zordur.

Çocuğun Dünyasında Sünnet Gerçeği

Hemen her cerrahi girişim gibi sünnetin de genel anestezi altında yapılmasının idealdir. Toplumumuzda dini inanç ve gelenekler nedeniyle uygulanan sünnet, korkularıyla, törenleriyle, hediyeleriyle çocuğun dünyasında önemli bir yer tutar. Sünnetin uygulanmasındaki yanlış tutumlar, sünnet hataları, çocuğun duygusal gelişiminde olumsuz etkiler bırakabilir. Bu nedenle, sünnetin tören kısmına verilen önem kadar, tıbbi ve ruhsal yönlerine de eğilmek gerekir

Ülkemiz gibi tüm erkek nüfusun mutlaka sünnet edildiği toplumlarda, tüm sünnetlerin genel anestezi altında yapılmasının pratik olarak mümkün değildir. Çocuklara sünnet olmayacağı, iğne veya kesme gibi işlemler yapılmayacağı, sadece muayene olacağı şeklinde kandırmalar sıklıkla yapılmaktadır. Daha sonra çocuk gerçekle karşılaştığında korku ve tepkisi daha fazla olmakta, ayrıca ebeveynine ve hekime güveni sarsılmaktadır.

Facebook hesabı ile yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

« »