ateslihastalik

Çocuklarda Ateşli Havale

Tem 3 • Çocukluk Dönemi Hastalıkları • 1453 Görüntülenme • Yorum Yapılmamış

Ateş, vücut ısısının normal değerden daha fazla yükselmesine ateş olarak tanımlıyoruz. Ateşi vücutta farklı yerlerden ölçebiliriz. Koltuk altı, kulak, makat ve ağız içinden ölçebiliriz. Ağız içi artık çok kullanılan bir yöntem değil. Daha çok kulaktan, koltuk altından ve makattan ölçülüyor. Aslında klasik olarak ilk 4 yaş içerisinde ateş makattan ölçülmedilir. Ama zorluklar nedeniyle kulak ve koltuk altı daha çok tercih edilmelidir. Ateşten kulaktan 38’in üzerinden, koltuk altından 37’nin üzerinde olduğunda ateş olarak kabul edilmelidir.

Çocuklarda Ateşli Havale

Ateşli havale 5 ay 5 yaş arası çocuklar da, ateşin yükselmesine bağlı olarak ortaya çıkan bir nöbet türüdür. Ateşli havale genellikle ailesel yatkınlığı olan yani anne babasından ya da akrabalarından biri çocukluk çağında nöbet geçiren çocuklarda daha sık görülür. Bir mikrobik enfeksiyonu bağlı olarak ki bu grip olabilir bir bademcik enfeksiyonu olabilir bir orta kulak enfeksiyonu olabilir ya da ishal olabilir ani olarak ateşin yükselmesiyle ortaya çıkar. Genellikle ateş pik şeklinde yükselir. Yani hızlıca 38, 38.5, 39, 40’lara kadar yükselen ateş ve arkasından nöbet gelir. Ateşli çocuklarda ateşli havale görülme sıklığı %3 tür. Ateşli havale olduğunda ateşin hızlı yükselmesiyle birlikte arkasından tüm vücutta kasılma, ellerde kollarda kasılma, bacaklarda kasılma, gözlerde dalma ya da kayma, dudaklarda morarma şeklinde bulgular ortaya çıkar. Bazı çocuklar nöbet sırasında altını ıslatabilirler. Genellikle birkaç saniyeliyeden birkaç dakikaya kadar süren nöbetler şeklinde ortaya çıkar ve bunun sonrasında da genellikle uykuya geçiş yaklaşık 1 saat ile 4 saat arasında devam eden uyku hali ortaya çıkar.

Ateş Hangi Durumda Yükselir?

Ateş klasik olarak çocuklarda enfeksiyonlarda yükselir. Bunlar basit enfeksiyonlar olabildiği gibi gribal enfeksiyonlar, boğaz enfeksiyonları, orta kulak enfeksiyonu gibi bunun dışında daha ciddi menenjit gibi zatürre gibi enfeksiyonlarda da yükselebilir. Bunun dışında çocukluk çağında ateş genellikle aşılardan sonra da yükselebilir. Özellikle boğmacı aşısından sonra yükselebilir. Bu durumlarda zaten aşı yapıldığında doktorlar tarafından hastalara bilgi verilmektedir. Bunun dışında özellikle küçük çocuklarda çok sık giyindirmeye bağlıda ateş yükselebilir. Diğer daha nadir görünen ki daha uzun süreli ateşli hastalıklar ki bunlar romatizmalı hastalıklar olabilir. Vücudun savunma sisteminin bozulmasına, düşmesine bağlı olarak ortaya çıkan ateşler olabilir. Ve bizim daha nadir gördüğümüz Lösemil lenfoma gibi kanserle ilgili hastalıklarda da ateş yükselebilir. Ateş hangi durumlarda tehlikeli olur? Bizim için 38’in üzerinde ki ateş her zaman önemlidir. Özellikle 5 ay 5 yaş arasında ki çocuklarda 38’in üzerinde ki ateş her zaman bizim için önemlidir. Ama özellikle ateşe şu bulgular eşlik ediyorsa çok önemli. Bunlardan en önemlisi döküntü. Ciltte kırmızı kırmızı, kırmızı-mor, peteşe dediğimiz döküntüler varsa çok önemlidir. Ateş 3 ayın altında ki çocuklarda oluyorsa çok önemlidir ki 3 ayın altı çok önemli bizim için herhangi bir bulgu olmasa bile 38’in üzerinde ateşi olan her 3 ayın altında ki çocuk muhakkak doktor tarafından değerlendirilmelidir. Ateşe kusma eşlik ediyorsa bizim çok önemlidir. Ateşe uyku hali, sürekli uyuma hali eşlik ediyorsa önemlidir. Sürekli ağlama, huzursuzluk irritabilite dediğimiz durumlar eşlik ediyorsa çok önemlidir. Bu durumlarda muhakkak doktora başvurulmalıdır. Ama özellikle döküntü ve 3 ayın altında ateşi olduğunda bizim için önemli. Bunun dışında ateş 40 dereceye kadar yükselebilir ya da 38’lerde kalabilir. Ateşin yüksekliği önemli olmakla birlikte asıl önemli olan neden, altta yatan nedendir. Ateşiniz 38 olur ama bir menenjit yada zatürre olur bu çok çok önemlidir. Ama ateşiniz 40 derece olur basit bir gribal enfeksiyonu vardır. O zaman çok çok önemli değildir altta yatan nedeni açısından. 38’in üzerinde ki ateşe neden izin vermiyoruz? Çünkü çocukluk yaş grubunda ateşli havalelere neden olabilir.

Facebook hesabı ile yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

« »