• araba
  • ates1

Çocuklarda Ateş

Mar 30 • Çocukluk Dönemi Hastalıkları • 1748 Görüntülenme • Yorum Yapılmamış

Öncelikle ateşin ne olduğunun tanımını yapmak lazım. Ateş, vücut ısısının normal değerden daha fazla yükselmesine ateş olarak tanımlıyoruz. Ateşi vücutta farklı yerlerden ölçebiliriz. Koltuk altı, kulak, makat ve ağız içinden ölçebiliriz. Ağız içi artık çok kullanılan bir yöntem değil. Daha çok kulaktan, koltuk altından ve makattan ölçülüyor. Aslında klasik olarak ilk 4 yaş içerisinde ateş makattan ölçülmedilir. Ama zorluklar nedeniyle kulak ve koltuk altı daha çok tercih edilmelidir. Ateşten kulaktan 38’in üzerinden, koltuk altından 37’nin üzerinde olduğunda ateş olarak kabul edilmelidir.

Çocuklarda Ateşli Havale Olunca Ne Yapmalı?

Ateşli havale, görünüşünde oldukça korkunç, çocuğun genel durumunda ciddi bir bozulma, tüm vücutta kasılma şeklinde olan anne babayı oldukça korkutan bir durumdur. Yalnız ateşli havale genellikle serin seyirlidir. Nöbet bittikten sonra kısa sürede çocuklar kendine gelirler. Anne babaların ateşli havale sırasında muhakkak sakin olmaları gerekmektedir. Boğulmayı ya da akciğerlerine sıvı yani tükürüğünün kaçmasını önlemek için çocuk sağ yanına çevrilebilir. Ateşli olduğu için vücudu soyulabilir. Gerekirse cildine ılık pansuman yapılabilir ve ya ılık su tutulabilir. Ama kesinlikle ağzı açmak için müdehale edilmemelidir. Zaten nöbet kendiliğinden 1-2 saniyeyle ya da 1-2 dakikayla 5 dakika arasında kendiliğinden duracaktır.

Bu önlemler alındıktan sonra en hızlı şekilde acil doktora çocuk götürülmelidir. Ateşli havaleye bağlı olarak çocuklarda herhangi bir sorun genellikle olmaz. Genellikle seker dediğimiz ileriye dönük herhangi bir ağraz kalmaz. Ateşli havaleler sadece ateşli dönemde ortaya çıkan kasılma nöbetleri şeklindedir. Ve mesleki hayatım boyunca bir sürü ateşli havale nöbeti gördüm. Ama altta yatan ciddi bir hastalığı olmadığı sürece çok sorunla karşılaştığımız hasta hemen hemen hiç olmadı. Bu altta yatan ciddi durum ne? Özellikle menenjit gibi ateş yükselmesine neden olan bazı hastalarda ateşli havale görülebilir. Bu da ileri dönemde o menenjite bağlı olarak ortaya çıkan ağrızların olmasına neden olabilir. Ama bizim basit enfeksiyonlarda ya da mikrobik enfeksiyonlarda gördüğümüz ateşli havalelerde genellikle ileriye yönelik sorunlar oluşmaz. Ama ki bunu da mesleki hayatımızda zaman zaman gördük, müdehale esnasında su tutmak, suyun bazen akciğerlerine gitmesi, çok hızlı hareket etmek, bun bağlı olarak ortaya çıkan kazalar ki bazen merdivenlerden koşarken düşürme, arabayla gelirken kaza yapma gibi durumlar olabilir. Onun için bizim tavsiyemiz ailelere, ateşli havale sırasında kesinlikle sakin olmalı, gerekli tedbirleri aldıktan sonra en yakın doktora başvurmaları şeklindedir.

Doktora başvurulduktan sonra zaten ateşli havalelere müdehale edecek yöntemler ve ilaçlar var, onlara göre müdehale edilir ve nöbet durdurulur. Nöbet durdurulduktan sonra bir 4 saat uyku hali olabilir ki bu normal, bu durumda ailenin çok endişelenmemes gerekir. Peki hangi durumda korkmaları gerekir ailelerin? Eğer ateşli havale nöbeti tek taraflı oluyorsa yani sağ kol, sol kol, sağ bacak, sol bacak gibi tek taraflı kasılmaları oluyorsa, nöbet 15 dakikadan uzun sürüyorsa o zaman muhakkak endişe etmeleri gerekir. Bu durumda ileri değerlendirme gerekir. Özellikle ilk ateşli havale nöbetlerinde ki ateşli havale nöbetleri tekrar edebilir 5 yaşına kadar, ilk ateşli havale nöbetinde muhakkak doktora başvurmak gerekir.

Facebook hesabı ile yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

« »