bebekbesin

Bebeklerde Besin Destekleri

Mar 29 • Bebek Sağlığı • 1237 Görüntülenme • Yorum Yapılmamış

Bebekler ve Vitaminler

Sağlıklı ve miadın da doğmuş bir bebeğe, 1.haftadan itibaren D vitamini verilmeye başlanmalı ve ilk 1 yıl içerisinde D vitamine devam edilmelidir. D vitamini kemik gelişimi için çok önemlidir. D vitamini dışında ki vitaminler anne sütünde yeterli miktarda bulunur. Prematüre doğmuş bebekler de D vitaminine ek olarak yağda çözünmüş diğer vitaminlere de ihtiyaç duyulur. Bu vitaminlerinde prematüre bebeklere sağlanması gerekir. Bebek dört aylık olduğun da anne sütünün içinde ki demir artık yeterli olmamaya başlar ve demirde koruyucu doz da bebeğe verilmelidir. Demir kan hücrelerinin üretimin de önem taşır. Demir eksikliği kansızlığa yol açabilir. Demir eksikliği bunun dışında gelişim geriliğine ve dikkat eksikliğine de yol açabileceğinden koruyucu doz da demir kullanımı son derece önemlidir. Bir diğer önemli element flordür. Flor da içme suyunda bulunabilir. Eğer içme suyunda yoksa bir ilaç olarak bebeğe verilmesi gerekir. Flör sağlıklı diş gelişimi için önemlidir.

Bebeklerde Ek Gıda Kullanımı

İlk 6 ay yeterli kilo alan bebek sadece anne sütüyle beslenebilir. 6 aydan sonra anne sütüne devam edilmeli fakat ek gıdalara da geçilmedilir. Ek gıdalara geçilirken ilk olarak sebze ve meyve püreleriyle başlanmalıdır. Mevsim sebze ve meyveleri taze olarak hazırlanmalı ve bebeğe yedirilmelidir. 7. aydan sonra tahıl içeren kahvaltı öğününe başlanabilir, süt ve süt ürünlerinden yani peynir ve yoğurt evde yapılmış yoğurtlar kullanılabilir. Daha sonra yaşa uygun diyet doktor önerisiyle bebeğe sunulmalıdır.

Facebook hesabı ile yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

« »