altincihast

6.Hastalık Nedir?

Tem 3 • Çocukluk Dönemi Hastalıkları • 1457 Görüntülenme • Yorum Yapılmamış

6. Hastalık çocukluk çağı viral döküntülü hastalıkları arasında sıklıkla karşımıza çıkan ve özellikle ebeveynlerin büyük bir panikle acil ya da çocuk polikliniklere başvurmasına neden olan bir hastalıktır. Viral bir çocukluk çağı döküntülü hastalığı ve hastalığın tedavisinde izleminde ailelerin bilgilendirilmesi gerekmekte. Hastalığın başlangıcında çok yüksek ateşle seyretmesi özellikle bu ebeveynleri paniğe sevkeden şeylerden bir tanesi. Çünkü yüksek ateş beraberinde febril konvülziyon diye bizim tabir ettiğimiz ateşli havale geçirme gibi bir probleme yol açabiliyor.

Hastalık hakkında genellikle hastanın üçüncü günün de ateşin hızla düşmesi ve döküntülerin çıkması çok spesifik bir şey çok özellikli bu hastalık açısından ve genellikle seyri bu kadar süren bir hastalık. Tedavisinde de bizim yaptığımız şey antibiyotik tedavisi gibi bir şey uygulamak değil. Parasetamol grubu gibi yani ateş düşürücülerin ve sıvı tedavilerinin iyi yapılması destek tedavilerinin yapılması ve eğer ateşli havale geçirme gibi bir sorunla karşılaşılmışsa da tabi ki bir sağlık kurumunda buna müdehale edilmesi şeklinde olabilir. Çünkü döküntüler ilk günler de ortaya çıkmadığı için de başka hastalıklarla karışması mümkün olan bir durum. İzleminde de ailenin iyi bilgilendirilmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Facebook hesabı ile yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

« »